USKLADIMO FREKVENCIJE

Sveti Florijan i 110. obljetnica DVD-a Drenovci

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

DRENOVCI – U povodu obilježavanja Svetog Florijana  i 110. obljetnice DVD-a Drenovci održana je prigodna svečanost u Domu kulture Drenovci. Prije svečanosti u župnoj crkvi Svetog Mihaela služena je sveta misa  koju je predvodio župnik Željko Šimić, a koncelebrirali su župnici sada u miru velečasni Marko Đidara, raniji drenovački i gospodin Petar Petrović. Misnom slavlju su nazočili vatrogasci 14 DVD iz Vukovarsko srijemske županije, Antun Jelić, izaslanik Ante Sanadera, predsjednika Vatrogasne zajednice Hrvatske, Zdenko Jukić, vatrogasni zapovjednik u VSŽ, Josip Dabro, zamjenik župana VSŽ, Andrija Matić, koji je u ime pokrovitelja  Općine Drenovci zaželio ugodan boravak i dobrodošlicu vatrogascima i gostima. Župnik Šimić je u nadahnutoj propovijedi posebno govorio o liku i djelu svetog Florijana. Na svečanoj sjednici predsjednik DVD Drenovci Zlatko Šumanovac je dao presjek djelovanja DVD od 1897. kada je imalo jednu štrcaljku i 30 članova. Zatim je imalo više sekcija i uspješnog gašenja požara naročito šumskih. Franjo Prokop, dozapovjednik je sudjelovao 5. srpnja 1931 u radu I. Vatrogasnog kongresa u Parizu i vraća se sa medaljom i kacigom zapovjednika po kojoj su izrađene u Apatinu kacige za sve vatrogasce. Kasnije ima odjeljenje žena, limenu glazbu...posebno je naglasio da se od osnutka vatrogasci čuvali Božiji grob u vatrogasnim odorama do 1947. tada je vlast zabranima pa su čuvali grob u civilnoj odjeći. Slika Svetog Florijana je umjetnički rad slika Franje Golića iz Županje.  Župnik Marko Đidara 2001. blagostiva i poklanja DVD-u vatrogasnu zastavu. Stotu obljetnicu DVD proslavilo je DVD 2009. Tada je tiskana knjiga „ 100 godina DVD Drenovci“. Na svečan način je Ante Jelić, uručio DVD-u Plaketu Vatrogasne zajednice Hrvatske DVD-u Drenovci. Ovom prigodom su predsjednik Šumanovac i tajnik Ivan Damjanović uručili odlikovanja povodom 110. obljetnice, Spomenice vatrogasni veteran, zlatne, srebrene i brončane medalje zaslužnim vatrogascima. U obraćanju skupu Josip Dabro, zamjenik župana VSŽ je naglasio da je županije osigurala sredstva za zdravstvene preglede, te da će se poraditi na sustavu radio veze. Obavljen je posjet pokrajini Tirol. Dogovoren je zajednički nastup prema Vladi da se financijska sredstva povećaju s ciljem poboljšanja rada DVD u Slavoniji. U Drenovcima će početi izgradnja novog vatrogasnog doma.

 

 tekst i slike :Stjepan Bogutovac

Hitovi: 361