USKLADIMO FREKVENCIJE

Čuvajte svoj bicikl od krađe

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

Dolaskom ljepšeg vremena građani se sve više koriste biciklima, bilo za prijevoz ili rekreaciju, što daje više prilika za kradljivce,  čemu nažalost još uvijek prečesto doprinose i sami vlasnici koji ne zaključavaju svoje bicikle ili ih ostavljaju bez nadzora na osamljenim ili mračnim mjestima koja nisu za to predviđena. Bicikli se najčešće kradu na ulici, iz garaža ili spremišta, te sa stubišta u zgradama.

 

Kako ne biste ostali bez svog bicikla, korisno je pridržavati se sljedećih pravila:

 

·     kad kupujete novi bicikl, zabilježite tvornički broj njegova okvira (serijski broj okvira nalazi se ukucan u okvir negdje s donje strane pogona ili na nekom manje vidljivom mjestu), a račun čuvajte dok god je bicikl u prometu;

·     ako na okviru bicikla nema broja, napravite sami oznaku ili više njih na okviru bicikla, tako da postane unikatan te da ga možete prepoznati i nakon mogućeg ponovnog bojanja;

·     zapišite dijelove, komponente i ako imate prednji amortizer i njegov serijski broj (jer je i to 'na cijeni');

·     fotografirajte bicikl;

·     zaključajte bicikl zaštitnim lancem, ne koristite "dječje", jeftine lance i lokote s četveroznamenkastim šiframa koje kradljivci mogu lako prepiliti ili razbiti, nego spiralnu ili čeličnu sajlu s bravom;

·     zaključajte i bravu na žbicama, ako je imate;

·     ako niste u blizini parkirališta namijenjenog biciklima, svoje prijevozno sredstvo na dva kotača možete vezati za čvrsti, metalni predmet, poput stupa ili ograde;

·     ne ostavljajte alat u torbicama na biciklu, mogao bi dobro poslužiti kradljivcu;

·     ne ostavljajte bicikl bez nadzora na vidljivim i lako dostupnim mjestima, posebno noću;

·     zaključavajte ulazna vrata stubišta ili objekta gdje stanujete i gdje ostavljate bicikl, bez obzira na to koliko vas dugo neće biti. Povremeno obilazite to mjesto;

·     ne kupujte jeftine bicikle od neovlaštenih i nepoznatih osoba;

·     ne zaboravite razgovarati sa svojom djecom o ovom problemu i uputite ih na odgovorno ponašanje prema njihovu biciklu.

 

Ukradu li vam bicikl, krađu prijavite u vašoj policijskoj postaji. Pritom navedite točnu lokaciju krađe, opis bicikla, kao i sve ostale važne pojedinosti (serijski brojevi, naljepnice iz servisa itd.).

Hitovi: 165