USKLADIMO FREKVENCIJE

Kurban bajram u znaku 50 godina od početka gradnje džamije u Gunji

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

GUNJA – Kurban bajram ili Hadži bajram je islamski praznik prinošenja žrtve, najznačajniji blagdan. On dolazi dva mjeseca i deset dana nakon ramazana. On dolazi dva mjeseca i deset dana nakon ramazana. Kurban bajram traje četiri dana. Posebno je bilo u prvoj i najstarijoj džamiji u Republici Hrvatskoj u Gunji koja obilježava 50-tu obljetnicu. Ova sakralna građevina u Gunji jedna je od četiri džamije na području Hrvatske. Vjernici islamske vjeroispovijesti i ovaj put su se  prisjetili početka gradnje 28. rujna 1969. Prvog dana Bajrama muslimani žrtvuju svoje najbolje životinje kao simbol spremnosti poslanika Ibrahima da žrtvuje svog sina za Boga, Bog je u tom trenutku umjesto te žrtve dao Ibrahimu da žrtvuje ovna. Jučer u jutro u 6,30 sati muslimani Gunje i Rajevog Sela došli su u džamiju u Gunju na sabah- namaz, dočekali izlazak sunca i predvođeni molitvom glavnog imama hadži-efendije Idriza Bešića klanjali bajram-namaz. Molili se Alahu- Bogu. Jedni drugima čestitali, zatim išli na mezarje-groblje gdje su obnovili sjećanja na svoje mrtve. Po povratku u svoje domove gdje su pripremili za žrtvu kurban ( ovna- brava...) po pravilu šerijeta.

Hitovi: 619