USKLADIMO FREKVENCIJE

Danas je Veliki petak, spomendan Isusove muke i smrti

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

Danas je Veliki petak dan na koji se kršćani se sjećaju Isusove muke i smrti na križu. Veliki petak je jedini dan kad se ne slavi misa, nego se vjernici okupljaju na molitvene obrede. Veliki petak je jedini dan kad se ne slavi misa, nego se vjernici okupljaju na molitvene obrede. U mnogim crkvama prijepodne bude pobožnost križnog puta a u poslijepodnevnim satima vjernici se okupljaju na obredima Velikog petka. Oltar je bez križa, svijećnjaka, cvijeća i oltarnika, da se simbolizira Isusova muka i smrt, a vjernici se u crkvi okupljaju razmišljajući o Isusovoj muci. Služba muke i smrti Gospodinove posve je drukčija od redovitog, te je stoga prirodno da je i početni znak drugačiji: umjesto znaka križa – znak prostracije u kojem svećenik se prostre ispred oltara (izražava naš najdublji poklon i poštovanje pred tajnom smrti i otkupljenja). Tri su dijela obreda Velikog petka: služba riječi, klanjanje križu i sveta pričest. Klanjanje križu je osobito znakovito. Svećenik donosi prekriveni križ koji se u tri stupnja razotkriva. Kod svakog stupnja pjeva se “Evo drvo Križa…” i odgovor zajednice “Dođite, poklonimo se!”. Pred oltarom slijedi klanjanje križu, vjernici dolaze pojedinačno poljubiti križ.

Hitovi: 222