USKLADIMO FREKVENCIJE

Marijansko svetište Šumanovci u Gunji

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

GUNJA – Obilježavanje Velike Gospe počelo je trodnevnicom koju je predvodio vlč. Ivan Benaković iz Županje uz prigodne pobožnosti, svetom ispovjedi i misama, završena je uoči velike svetkovine Uznesenja Blažene Djevice Marije. Predvečerje Uznesenja BDM prošlo je uz ispovijed i tri svete mise i pobožnost kroz svetu krunicu. Hodočasnici su stizali iz brojnih krajeva autobusima i automobilima, a oni iz Cvelferije i pješice. Posebno zanimanje je bilo za svečanu svetu misu s procesijom koju je predvodio monsinjor Đuro Hranić, nadbiskup Đakovačko-osječki. On je u propovijedi istaknuo: „ Na ovom svetištu ćemo 2.023. obilježiti 650 godina njegovog postojanja. Svetište Šumanovci je magnet koje okuplja stoljećima ljude ne samo ovog kraja nego iz BiH i Slavonije, a sada i inozemstva. Ovdje slavimo svetkovinu uznesenja BDM na nebo. Mi vjerujemo da je BDM prva poslije njezinoga sina  uznesena u nebesku slavu. U njoj prepoznajemo sliku i putokaz crkve. Ona nam pokazuje put gdje je naša budućnost. Zato svetkovina  velike Gospe je jedan izvor nade koji nam pokazuje da sve ne završava  grobnim humkom i da se isplati biti čestit, pošten i dobar pa makar u ovom zemaljskom životu izvukao deblji kraj. Ne trebamo uzimati sud u svoje ruke, jer znamo da ćemo svi jednog dana stati pred Boga i da će pravda biti zadovoljena. Svetkovina uznesenja BDM diže tolike vjernike da se sliju u naša svetišta. Na Veliku Gospu služene su tri svete mise, a Svečanu svetu misu od 10,30 sati služio je velečasni Krešimir Čutura , vicerektor u Bogoslovnom sjemeništu u Đakovu pred jednakim brojem hodočasnika kao i u predvečerje  uznesenja BDM što će reći da je u minulih pet dana bilo oko osam tisuća hodočasnika na Šumanovcima. Marijanska svetišta u Hrvatskoj su ne samo za Veliku i Malu Gospu hodočasnicima su posjećena, možemo li reći da je hrvatski narod Marijanski narod? „ Mi Hrvati kao narod smo prepoznali ono što je crkva od početka vjerovala i štovala Mariju kao Isusovu majku kao onu koja se otvorila surađivati u Božjem planu spasenja. Mnogi će danas moliti za razne potrebe i za zagovor Mariji. Bilo bi dobro ugledati u njezin primjer, jer ako današnje Evanđelje malo poslušamo vidjeti ćemo da ona svoju molitvu započinje riječima „ veliča duša moja Gospodine“. To je na prvom mjestu veličanje Boga i ona se sa takvim stavom i spoznajom raduje  i izdiže se iznad svakodnevice. Mi često mislimo da je ona bila „ Iber žena“. Ona je bila ta ponizna žena koja je živjela vjeru Izraela i iščekivala je Božiji zahvat svom narodu i Bog ju je obarao da bude majka njegovog sina.Naš narod već stoljećima duboko vjeruje i nije čudo da mi Hrvati možemo donekle se nazivati onima koji posebno štuju Mariju o čemu svjedoče i brojna svetišta po Slavoniji i Hrvatskoj. „ rekao je vel. Čutura i poručio da je današnja svetkovina nama poziv na radost i slavlje, jer je to za nas podsjećanje onoga što je Bog zamislio sa svakim od nas uznesenjem dušom i tijelom u zajedništvo s njim.

Tekst i slike Stjepan Bogutovac

Hitovi: 164