USKLADIMO FREKVENCIJE

Duhovno hrašće udruga vjere i kulture Cvelferije

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

DRENOVCI – Udruga vjere i kulture Duhovno hrašće Cvelferije sa sjedištem u Drenovcima svake godine na dan smrti Stjepana Radića organizira prigodan program i misu zadušnicu koja je služena u drenovačkoj crkvi Sv Mihaela, a služio je župnik Željko Šimić. Misa je održana i za Živana Kuveždića ( 1887. – 1949.) iz Ilače koji je osuđen poslije montiranog sudskog procesa i ubijen na zagrebačkom groblju Mirogoj, nepoznat je grob u koji je pokopan. Poslije mise u Vjeronaučnoj dvorani predstavljena je brošura o Kuveždiću koju su napisali dr. Vladimir Gajger i dr. Suzana Leček iz Zagreba. Nazočne su biranim riječima pozdravili župnik Šimić i Andrija Matić, predsjednik Duhovnog hrašća, a među nazočnima je bila  ekipa arheologa iz Engleske i Indonezije koji vrše istraživačke radove već 12 godina u šumi kod Vrbanje na lokalitetu Purić-Ljubanj-Tezga. Uradak, koji je šesti po redu, predstavili su  mr. Zlatko Virc, urednik biblioteke „ Naši politički prvaci“. On je naglasio da je ovaj rad spomenutih autora, preuređen i skraćeni dio knjige Krivnja i kazna. Politika odmazde i sudski proces, ministru bez resora  u Vladi NDH Živanu Kuveždiću 1948.-1949. Kuveždić je uživao ugled najagilnijeg i za jednog od najsposobnijih seljaka – zastupnika HSS-a. Od 1935. je izabran za narodnog poslanika. Zalagao se na gospodarskom i kulturnom organiziranju članstva i simpatizera HSS. Na promociji su govorili publicisti Ivan Ćosić-Bukvin iz Vrbanje i Vinko Juzbašić iz Bošnjaka koji je najavio sedmu brošuru o doglavniku Luki Lešiću iz Bošnjaka. Iz Ilače je nazočila velika skupina mještana nastupila je Pučka pjevačka skupina Iz Ilače, te iz obitelji Kuveždić,  Ivan Kuveždić koji je pročitao dirtljivu pjesmu Živana Kuveždića, a Đika Kuveždić, pučki pjesnik iz Ilače je kazivao svoje stihove. Razgovori 183. su završili u ugodnom ambijentu Vjeronaučne dvorane u Drenovcima.         

Tekst i slike Stjepan Bogutovac

Hitovi: 136