USKLADIMO FREKVENCIJE

Ramazanski Bajram se obilježava u Gunji

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

Molitvom u džamiji i Bajramskim prijemom u Islamskom centru

GUNJA – Islamski vjernici koji žive u Cvelferiji u općinama Gunja, Drenovci i Vrbanja,

najbrojniji su u Gunji i Rajevom Selu, obilježili su kraj mjeseca posta ramazana. Ramazanski Bajram su u nedjelju, danas i sutra proveli molitvom u džamiji Gunja, prvoj u Hrvatskoj izgrađenoj 1969. Ovaj temeljni blagdan u Islamu se provodi sa obitelji, susjedima i prijateljima. Glavni imam Idriz efendija Bešić, sa gunjanskim i rajevačkim hodžama Adilom Hrustić i Senadom Hevešević u Islamskom centru upriličiti će danas ( ponedjeljak) u 13 sati tredicionalni Bajramski prijem prijam u Islamskom centru u Gunji za pozvane goste iz županije i općina. Pozdravni govor o značaju Bajrama održati će glavni imam Bešić, koji je na službi u Gunji 36 godina. Podsjetimo se da je Hrvatski sabor prije 101 godinu priznao Islam kao vjeru, da je 61 godina džemata u Gunji, te da je prva džamija u Hrvatskoj izgrađena u Gunji 1969., poslije poplave 2014. džamija je obnovljena uz potporu Turske, te da je 1991. počeo islamski, katolički, a potom i pravoslavni vjeronauk u školi.

Hitovi: 684