USKLADIMO FREKVENCIJE

Danas je Svjetski dan smijeha

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

Svjetski dan smijeha osmislio je i utemeljio Indijac Madan Kataira, a slavi se od 1998. godine.

Taj nasmijani Indijac htio je potaknuti sve ljude na svijetu da se smiju što češće jer - smijeh je lijek. Kad se smijemo proizvodimo više endorfina, kojega nazivaju i hormonom sreće. Smijeh je trening i za krvožilni sustav, jer u njega dovodi kisik pa se osjećamo bolje i zdraviji smo. Uostalom, stručnjaci tvrde da je par minuta smijanja isto kao i 15 minuta vježbanja na sobnom biciklu.

Smijeh uistinu liječi – poboljšava rad imunološkog sustava te potiče stvaranje stanica koje u ljudskom organizmu uništavaju tumorske stanice, bakterije, viruse i mikroorganizme koji su uzročnici različitih bolesti. Uslijed jakog smijanja više od 300 mišića lica, trbuha, dijafragme, leđa, nogu i ruku se aktivira, očne zjenice se šire, a vrhovi prstiju postaju vlažni. Disanje postaje duboko i brže te dostiže brzinu i do 100 km na sat, a podiže se i frekvencija srca, ponekad i 120 otkucaja u minuti. Smijeh povećava stvaranje limfocita i aktivnost stanica koje ubijaju tumorske stanice. Istraživanja pokazuju da se u odrasloj dobi smijemo oko 17 puta dnevno, a najmlađi to čine oko 300 puta dnevno. Žene se češće smiju muškarcima, nego muškarci ženama. Dokazano je da su se ljudi nekad smijali u prosjeku 18 minuta dnevno, a danas je to svedeno na tek šest minuta.

Terapije smijehom pomažu i u ublažavanju psihičkih oboljenja poput depresije, anksioznosti i nesanice.

Zato se ne zaboravite smijati svaki dan!

Hitovi: 797