USKLADIMO FREKVENCIJE

Otvaranjem radova na Savskom nasipu u Gunji obilježena 5. obljetnica katastrofalne poplave u županjskoj Posavini

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

Anto Gutić, načelnik Gunje je istaknuo da je najveće posljedice u poplavi imala Gunja. Svi Gunjanci su ostavili poplavom opustjele domove i utočište našli na raznim stranama. Oko 70 osoba nije riješilo legalizaciju svojih objekata, ugašene su dvije najveće tvrtke namještaja i 120 radnika ostalo bez posla. Stavili smo u funkciju Narodnu knjižnicu i čitaonicu u ovom Društvenom domu koji je uz nogometni stadion jedan od dva novo izgrađena objekta u općini. Jučer na održanoj Konferenciji bila je prezentacija Stožera civilne zaštite VSŽ, Razvojne agencije VSŽ, Hrvatskih voda i Ravnateljstva za civilnu zaštitu u ministarstvu unutarnjih poslova. Analizirano je stanje na području koje je bilo poplavljeno kao i ulaganja u sustav civilne zaštite. Načalnici Drenovaca Jakša Šestić i Vrbanje Velimir Redl su također iznijeli stanje tijekom poplave i sada, te zatražili da se pomogne Cvelferiji. Konferenciji su nazočili predstavnici katoličke, grkokatoličke, pravoslavne i islamske vjeroispovijesti, vojske, policije, vatrogasaca, zaštite i spašavanja, hrvatske gorske službe spašavanja, HCK, predstavnik Grada Zagreba,predsjednik vlade Posavske županije (BiH) Đuro Topić, Mladen Karlić izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, Dražen Milinković, predsjednik Županijske skupštine VSŽ, Damir Juzbašić, pomoćnik ministra gospodarstva, Katica Mišković, pomoćnica ministrice regionalnog razvoja i fondova EU, Mijo Validžić, brigadir zapovjednik gardijske OMB, zamjenik župana VSŽ  Josip Dabro, načelnik stožera RCZ Zdravko Kelić, Goran Lovrić, zamjenik načelnik Policijske uprave VSŽ. Točno u podne obilježeno je na nasipu pored graničnog prijelaza Gunja – Brčko otvaranje radova na modernizaciji lijevoobalnog Savskog nasipa od Račinovaca do Nove Gradiške na dionici crpna stanica Konjuša – Topola. Investicija je 55,9 milijuna kuna. Zoran Đuroković, generalni direktor Hrvatskih voda je kazao: „ Trenutno Hrvatska vodoprivreda današnjom dionicom od državne granice do crpne stanice Konjuša-Gunja se završava. Danas krećemo radove sa novih 56 milijuna kuna za novih 21 km od Konjuše do Topole, odnosno Županje, a slijede radovi vrijedni 175 milijuna kuna za 90 km. Do kraja godine objavljujemo natječaj za još 130 km potrebne rekonstrukcije nasipa na području VSŽ i Brodsko-posavske županije. Projekt je težak 370 milijuna kuna . Svih 175 km ugroženih od 237 km duge dionice rekonstruirati ćemo. Tako ćemo imati sigurnu situaciju na ovom području, naglasio je Đuroković i o trenutnom vodenom valu koji prolazi pored Gunje da nema nikakve ugroze i ne može doći na području ovoga kraja. Riječ je o vodostaju koji je za tri metra niži od onoga katastrofalnog vodostaja 2014.

 

Fotografije i tekst Stjepan Bogutovac

Hitovi: 329