USKLADIMO FREKVENCIJE

Radio nije kaskao za nastalim promjenama već je prednjačio u širenju novog ozračja demokratskih , političkih, nacionalnih umjetničkih i ostalih ljudskih sloboda

Kategorija: /

Pola stoljeća lokalnog medija u gradu Županji i na širem prostoru ove slavonske zajednice svakako je povod da se prisjetimo vremena i načina na koji smo svi skupa ali i osobno sudjelovali u ovoj lijepoj tradiciji koji je Županju i njezin kraj, potvrdio kao istinsku komunikacijsku zajednicu te ostavio neizbrisiv trag na njezinom kulturološkom identitetu.

Vjerujem da nismo pretenciozni ako kažemo da je taj i takav medij to jest radio i novine još u ono vrijeme bivšeg komunističkog sustava svjesno ili nesvjesno predstavljao svojevrsan ventil iz kojeg je izbijala prikrivena a često i neskrivena žudnja za demokratskim slobodama , koje su uključivale slobodu kritičkog političkog mišljenja ,nacionalnog izražavanja i kreativnog stvaralaštva .Ponešto zbog specifičnosti i osobnih iskustva moje generacije, ovom prilikom neću spominjati niti jedno posebno ime jer mislim da se u ovom naraštaju novinara nalaze vrijedni i talentirani novinari raspoloženi za istraživačke forme novinarstva koji će to sigurno cjelovitije i objektivnije obaviti nego li bilo tko od aktera ondašnjih zbivanja. Stoga ću, cijeneći dobrohotnost sadašnje redakcije koja mi je ponudila priliku da nešto kažem o svojem viđenju Radio Županje općenito a napose u onim prijelomnim vremenima, istaknuti tek neke općenite teze i ponuditi neke ,po mojem mišljenju najvažnije, sinteze i posljedice ondašnjeg djelovanja lokalnog medija i naše generacije novinara. Povoljna klima koja je od samog početka pratila rast i utjecaj lokalnog medija bila je neskriveno podržana od najšireg dijela tadašnje javnosti čiji je zajednički komunikacijski prostor široko otvoren frekvencijama našeg radija i stranicama naših novina. Sa današnje distance valja biti objektivan i priznati da je i unatoč gunđanja pa i povremenih prijetnji ondašnjih rigidnijih komunističkih struktura , ipak veći dio tadašnje lokalne vlasti otvoreno ili prikriveno podržavao tadašnji slobodarski duh radija koji se iskazivao, reportažama sa terena, intervjuima, humorističkim emisijama i analitičkim komentarima. Radio nije kaskao za nastalim promjenama već je prednjačio u širenju novog ozračja demokratskih , političkih, nacionalnih umjetničkih i ostalih ljudskih sloboda. U uvjetima dramatičnog društvenog i političkog loma te agresije srpsko-jugoslavenskog fašizma na Hrvatsku posve su razumljivi i prijepori oko uloge lokalnog medija u novim i dramatičnim prilikama.Ponekad je slobodarska i medijska „drskost“ bila glasno iskazana, ponekad zabrinuto tolerirana , a ponekad uplašeno odbačena. Bilo je ipak po onoj klasičnoj“dok topovi govore muze šute“. Ipak su ondašnji resentiman i politička žestina imali svoje bitne ograničenosti i nisu prelazili kobnu granicu koju je iskusio naraštaj kroz drugu svjetski rat . Znamo kako se evo već i treća generacija nije posve izlječila od posljedica fašističkih i komunističkih zlodjela iz rata od prije sedamdeset godina. Naš je naraštaj ipak prihvatio bitnu spoznaju da je bolje tri generacije strpljivo izgrađivati institucije nego u jednom trenutku nasiljem „rješavati“ probleme a zatim tri generacije imati zlu krv. Tadašnja opravdana ljutnja te razumljiva ogorčenost zbog gubitka posla ili napuštanja boravišta ipak nisu ostavila „zlu krv“ i svatko je na svoj način rješio osobni nastavak karijere i intelektualno duhovne izgradnje. Sa istinskim sentimentom sjećamo se tadašnjeg djelovanja Radio stanice i društvenog života u ovom kraju. Dananašnja slobodna Hrvatska i Županja imaju značajne probleme osobito ekonomske i demografske koji će u dogledno vrijeme sasvim sigurno biti rješeni. Siguran sam da će djelovanje sadašnje generacije novinara otvarati prostor za optimizam i budući boljitak zajednice jer jednom će ipak proći „sedam mršavih krava“. Njihov posao je težak i ozbiljan.

TREBA I DALJE HRABRO ISTRAŽIVATI

Treba i dalje hrabro istraživati i ukazivati na moguće društvene patologije koje bi mogle usporiti ili odgoditi pozitivni razvoj zajednice. Još više treba istraživati i afirmirati brojne pozitivne primjere civilizacijske otvorenosti gospodarskog i kulturnog aktivitete pojedinaca, obitelji institucija i mjesnih zajednica. Treba i nadalje čuvati nacionalni i kulturološki identitet, njegovati toplinu i milozvučnost šokačko-srijemskih govora, ambijentalnu baštinu i dobroćudnost mentaliteta ljudi ovog kraja.Želim im puno uspjeha u nihovom teškom i odgovornom poslu.Svim Županjčanima, svim novinarima i ostalim djelatnicima koji su bilo kada radili u Županji te posebno sadašnjim novinarima čestitam ovu veliku i značajnu obljetnicu!

Pripremio: Ivan Beš, jedan od glavnih urednika i novinar

Hitovi: 657