USKLADIMO FREKVENCIJE

Najveća nagrada su mi moji slušatelji i njihovi komentari

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

Humorist i voditelj Ivica Iva Oršolić dobitnik je ovgodišnje Povelje Vukovarsko-srijemske županije za izniman doprinos očuvanju i promociji tradicijske kulture i humanitarni rad. Kroz razgovor smo doznali više o nagradi, emisijama koje vodi, humanitarnom djelovanju...
-Čestitamo na nagradi, kakvi su dojmovi?
-Svaka nagrada godi, ali sve ovo ne radim zbog nagrada, najveća nagrada su moji slušatelji i njihovi komentari.
- Već godinama nasmijavaš i uveseljavaš publiku nedjeljom prije podne svojim pošalicama, na specifičan i šaljiv način. Gdje crpiš inspiraciji?
-Punih 18 godina uređujem i vodim emisiju „Iza ćoška“ na Hrvatskom radiju Županja. Na početku se emisija zvala „Priče iz Slavonije“. Kada to sve zbrojimo, to je do sada oko 900 emisija. 2000. godine napustio nas je profesor Ivan Herman, poznatiji kao Frola traktorista, a upravo on mi je bio podstrek da krenem njegovim stopama. Dvije godine sam vagao dali krenuti u taj projekt, jer on je ostavio neizbrisiv trag u eteru. Moram priznati da sam na početku mislio odraditi godinu, dvije ali evo, prođe 18 godina. Puno ljudi me uspoređuje sa Frolom, ali Frola je bio jedan i jedinstveni i nije se rodio taj koji ga može dostići, pa ni ja. Nakon njegove smrti osjetio sam da ljudima nešto fali, a to su upravo takve emisije. 2002. godine krenio sam sa svojim emisijama. Trudim se i posebno mi je drago ako su ljudi u meni prepoznali barem mali dio Frolinog rada. Sama emisija je po konceptu naslonjena na Froline emisije, jer i moje emisije su pune pošalica i dobre tamburaške glazbe. Inspiracija dolazi sama po sebi, uspoređujem život nekada i sada, puno je tu zanimljivih stvari, volim razgovarati sa starijim ljudima koji se često prisjete svojih zdogodovština iz prošlosti, tu su i teme iz svakodnevnog života, a one šaljive događaje trudim se prenijeti slušateljima kojih je jako veliki broj. Posebno me raduje veliki broj slušatelja van Hrvatske, koji nas slušaju putem striminga.
- Iza tebe je 900 emisija, nije mali broj, dapače ...Koliko je teško iz nedjelje u nedjelju u radijskim emisijama biti zanimljiv?
  • Prije svega to je velika obaveza, sama emisije iziskuje par sati pripreme, ne možete doći u studio ne pripremljen. Svaka emisija ima svoju temu, sve ovisi u kojem će pravcu krenuti emisija, jer uključujemo i javljanja slušatelja. Zanimljivo je koliko znamo jedni o drugima, i onda ja takve teme „obradim“ na svoj način, naravno, malo i dodam svojih informacija, dakako, nekada i izmišljenih, samo kako bi takva informacija bila zanimljiva i zabavna slušateljima. Kad imate svoj koncept onda nije teško napraviti zanimljivu emisiju, ali bio bi u krivu da mislim da je svaka emisija zanimljiva, naravno da ima i onih koji nisu na nivou. Naša Županja, Slavonija je doživljavala i teške trenutke, pa tako su i emisije u to vrijeme bile tužne. Kako sa svojim slušateljima dijelim vesele trenutke, tako i one tužne. Ostvariti 900 emitiranja jedne emisije je velika brojka, velika su tu odricanja. Zato posebno hvala mojoj „boljoj poli“ Jadranki i cijeloj obitelji koja je često ostala zakinuta u nekim stvarima zbog mojih emisija. Inače, uz moje uspjehe, osim obitelji stoji puno ljudi koji su mi pomogli, Grad Županja, HRŽ i mnogi drugi...
- Dotičeš se u emisijama zgoda i nezgoda naših sugrađana. Jeli se netko zbog tvojih kritika izrečenih u emisiji naljutio?
  • Rekao sam kako je zanimljivo koliko znamo jedni o drugima, pa tako do mene dođu razne zdogodovštine pojedinaca, a onda je na meni od toga napraviti vijest. Do sada se nije nitko naljutio, jer ja se prvo našalim na svoj račun i to je u redu. Naravno, nema vrijeđanja i uvijek odvagnem dali je nešto za eter ili nije. Ljudi su siti crne kronike i politike, treba im odušak da malo zaborave na svakodnevnicu. Mislim da je moja emisija po sadržaju i po vremenu emitiranja upravo postigla taj cilj.
  • Kakav si privatno, voliš se šaliti?
  • Šaliti se volim, kao i većina ljudi, sve ovisi o raspoloženju.
-Autor si mnogobrojnih tamburaških pjesama. Ljubav prema Slavoniji, tamburi, običajima i tradiciji .. uvijek je i u svemu prisutna ?
  • Bavim se pisanjem pjesama, dosta je pjesama uglazbito. Moje pjesme su domoljubnog sadržaja, ima i onih šaljivih. Naša Županja je poznata po dobrim tamburašima, pa je tako prije 15 godina pokrenut i Glazbeni festival „Šokačke pisme“, a posebno mi je drago da sam uz Stipu Bogutovca, Iliju Nikolića Andriju Franića, Damira Bačića, Maria Vestića, Hrvoja Bogutovca i ja jedan od inicijatora ovoga festivala i voditelj svih 15 festivala. Na žalost, Stipe, Ilije i Andrije više nema među nama, ali ostaje ona ljubav prema tamburi koju su nam ostavili. Kao što rekoh, Županja i okolica je bogata mladim tamburašima koje nastojim u svojim emisijama promovirati. Tambura je naše blago. Isto tako, jedan sam od inicijatora i pokretača i voditelj „Tamburaškog milozvučja“ u Bošnjacima, koji je iz godine u godinu sve bogatiji, I u Bošnjacima se skupila ekipa, Mato Lešić, Franjo Varnus, Vlado Leaković i predložili mi da im se priključim u organizaciji ove manifestacije. Rado sam prihvatio. Moram spomenuti i svoje kolumne koje pet godina izlaze u Glasu Slavonije, istog naziva kao i emisije, „Iza ćoška“, dakako i godinu dana sam imao emisiju istoga naziva na Vinkovačkoj Plavoj televiziji.
-Kao dočasnik Hrvatske vojske zalažeš se za suradnju Oružanih snaga i naše županije. U čemu se sve ogleda ta suradnja?
  • Dočasnik sam Hrvatske vojske, obnašam dužnost dočasnika za Vojno – civilnu suradnju. Hrvatski vojnik je uvijek služio svom hrvatskom narodu i hrvatski vojnik je uvijek tu kada treba pomoći svome narodu. Osim u raznim nevoljama Hrvatska vojska pomaže lokalnoj zajednici i u organizaciji raznih manifestacija, a posebno me raduje kada se tu radi o tradicijskoj kulturi. Ovim putem se zahvaljujem Ministarstvu obrane RH, Glavnom stožeru Hrvatske vojske, Hrvatskoj kopnenoj vojsci koji odobravaju angažman vojnika kako bi pomogli lokalnoj zajednici u organizaciji ovakvih manifestacija, kao što su „Šokačko sijelo“ i „Vinkovačke jeseni“. Nastojim kroz svoj posao prezentirati našu lijepu Domovinu, puno pripadnika stranih vojski je boravilo u Županji.
- Priznanje koje će ti biti uručeno na svečanoj sjednici županijske Skupštine odnosi se, osim na promicanje tradicijske kulture i na humanitarni rad. Nabroji neke od mnogobrojnih glazbenih i humanitarnih manifestacija u kojima su sudjelovao?
  • Teško je nabrojati mnoge humanitarne akcije, ali tu bih izdvojio humanitarne koncerte koje sam vodio, a sve u svrhu pomoći potrebitima. Mislim da bi svi trebali pomoći u svojim mogućnostima i po tome smo poznati da se odazivamo na ovakve akcije. Hrvati imaju veliko srce! Nabrojati ću neke: Pjesmom i sportom protiv nasilja u Andrijaševcima, pomoć Ivanu Kesegiću u Gradištu, koncert u organizaciji Hrvatskog pokreta za život i obitelj u Bošnjacima, humanitarni koncert za Irenu Matić itd, na žalost, Irena je preminula, ali željeli smo pomoći. Moram spomenuti da smo ja i Zlatko Župarić Aničić sudjelovali prije par godina na takmičenju novinara kuhara u Lukavcu, BiH te tamo osvojili prvo mjesto, a nagrada je bila LCD televizor koji smo darovali udruzi Golubovi Županja. Dobrovoljni sam davatelj krvi, 72 davanja, cilj mi je 100 davanja, nadam se da ću u tome i uspjeti.
- Što bi posebno za ovaj razgovor izdvojio, neki događaj, nešto sto ti se posebno usjeklo u pamćenje...?
 
  • Teško je nešto izdvojiti, ali ipak jedan događaj mi je ostao u sjećanju. To je bilo na 10. godišnjicu moje emisije, 2012. godine kada sam organizirao veliki tamburaški koncert na Trgu kralja Tomislava U Županji na kojem je sudjelovalo preko 20 tamburaških sastava, a Županja je tu večer bila Slavonija u malom.
- Koji je tvoj životni moto?
  • Teška su vremena, svjesni smo toga, ali želim poručiti da smo sretni onoliko koliko smo zdravi. Kada čovjek oboli onda uvidi koliko mu malo treba u životu. Nisam ja nikakva iznimka od drugih, ali prošao sam kroz nešto što mi je posvijetlilo ovu moju tintaru, kroz nešto kada čovjek drugačije razmišlja, kada shvatiš koje su prave vrijednosti ovoga života. Bog šalje opomenu.
- Što na kraju razgovora poručuješ našim slušateljima i čitateljima?
  • Dragi moji slušatelji i čitatelji, želim vam što i sebi, puno zdravlja i dobrih emisija „Iza ćoška“ na Hrvatskom radiju Županja.
Hitovi: 349