USKLADIMO FREKVENCIJE

Stope sv. Martina u Bošnjacima

Kategorija: /
Autor: Sanja Pavelić
Hrvatski prostor čuva velik broj lokaliteta koji nose naziv svetog Martina, a također i velik broj svetišta posvećenih svetom Martinu biskupu.
Godine 2005. pokrenut je europski projekt o očuvanju univerzalne europske kulturne baštine svetog Martina s idejom povezivanja mjesta i krajeva diljem Europe kroz otvaranja kulturnih martinskih ,događanja koji bi povezivali Europljane preko zajedničkih kulturnih martinskih materijalnih i nematerijalnih dobara. Zato je osnovan Europski kulturni centar sv. Martin koji djeluje u Francuskoj tako što se brine za očuvanje i bolje prezentiranje francuske martinske baštine i otvara nacionalne kulturne događaje u Francuskoj.
Postavljene ploče su od izuzetnog značaja, jer je to dio Europskog kulturnog programa, a odnosi se na postavljanje „Stopa svetog Martina“, od Francuske do Vukovarsko-srijemske županije.
U povodu Dana županije jučer je u Bošnjacima svečano otkrivena pločea „Stopa sv. Martina“, a zajednički su otkrili ministar obrane  Mario Banožić, župan Božo Galić te načelnici Općina Privlaka Darko Galić i Bošnjaka Andrija Juzbašić.
Župan Galić tom prigodom je rekao: -„Veliki je to značaj za turističku ponudu naše županije te želimo što više turista privući s ovom pričom. Na ovaj način ukazujemo na rad i djelovanje sv. Martina, biskupa, koji je za svog života bio poznat po tome što je uvijek bio spreman na dijeljenje i pomaganje najpotrebitijima. Drago mi je da smo postavljanjem stopa sv. Martina postali najistočnija točka međunarodnog puta njegovog puta, koji sada prolazi i kroz Vukovarsko-srijemsku županiju.“
Ministar Banožić je istaknuo: -„Ovom prigodom zahvaljujem načelniku Općine Privlaka i svima onima koji su surađivali na projektu. Naime, ovakvi tematski putovi se u Vukovarsko-srijemskoj županiji razvijaju u posljednjih desetak godina, od raznih biciklističkih staza, konjičkih staza, vinskih cesta, rakijskih cesta, mednih staza i drugih tematskih putova. Ovo je još jedan način obogaćivanja turističke ponude naše županije. Naša najveća snaga je u tome što Privlaka na ovaj način postaje dio svih onih materijala gdje se stope sv. Martina upisuju u promotivne svrhe. Na taj način promiču se podaci i o Vukovarsko-srijemskoj županiji i o Privlaci i Bošnjacima, što treba rezultirati dolaskom turista u ovaj kraj. Svi pobrojani tematski putovi čine Vukovarsko-srijemsku županiju jedinstvenu po onome što čini našu povijest, kulturu te identitet i na to trebamo biti ponosni!“
Načelnik Općine Bošnjaci Andrija Juzbašić naveo je: -„ Ovdje u Bošnjacima smo ugradili stope sv. Martina u našu crkvu. Kao što je i župnik rekao, postoji i slika sv. Martina na glavnom oltaru koje se ne bi postidjele ni mnogo veće katedrale. Drago nam je što ćemo i mi ući u ovaj EU projekt. Mi smo najistočniji dio puta sv. Martina, koji se proteže od Francuske do ovog najistočnijeg dijela Hrvatske.“


Hitovi: 320