USKLADIMO FREKVENCIJE

Ramazanski Bajram u Gunji

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

U općinama Gunja i Drenovci živi znatan broj Bošnjaka Islamske vjeroispovijesti koji su ispostili mjesec ramazanskog posta. Dočekali su Ramazanski Bajram. O ovom velikom blagdanu glavni imam gospodin Idriz Bešić, u službi je u Gunji 40 godina u najstarijoj džamiji u Hrvatskoj u kojoj se 52 godine služe vjerski obredi, je rekao: „ U srijedu je počelo obilježavanje Ramazanskog Bajrama, a u četvrtak ujutro smo obavili molitvu- jutarnji sabah namaz. Uputio sam nekoliko korisnih za život poruka i čestitke. Otišli kući svojim obiteljima, jer je ovo dan radosti i veselja. Poslije smo posjetili groblje – mezarje i molili Boga za duše umrlih. Bili smo kod rođaka i prijatelja i u svojim kuća dočekivali goste.“ Ovdje u Gunji neke Bajrame prate ne baš ugodni događaji zar ne? „ Tako je oko osam Bajrama dočekali smo u vanrednim okolnostima. Za vrijeme Domovinskog rata kada je u Gunji bilo više izbjeglica nego stanovnika, zatim razorna poplava koja je uništila sve pred sobom i sada korona. Nikako da Ramazan ispostimo. Preporučio bi da ustrajemo u izgradnji sebe. Da vidimo koliko smo ljudi, vjernici, koliko smo spremni da se žrtvujemo...“ Islamsku zajednicu u Gunji posjetio je župan VSŽ Božo Galić, čestitao Ramazanski Bajram, a to je činio i minulih godina.

Snimio: S. Bogutovac

Hitovi: 191