USKLADIMO FREKVENCIJE

Štrajk u SDF Žetelice i dalje se nastavlja

Kategorija: /
Autor: Sanja Pavelić

Danas je dvadeseti dan štrajka u tvornici kombajna Same Deutz Fahr Žetelice.

Prema riječima predsjednika štrajkaškog odbora Marka Ivkošića, radnici su i dalje ustrajni u svojim zahtjevima i ne odustaju od štrajka, čeka se odluka Vrhovnog suda kod kojeg je Uprava uložila žalbu na presudu Županijskog suda. Visok je moral djelatnika, u štrajku ne primamo plaću, samo se izvršavaju obveze poslodavca prema državi ističe Ivkošić.

Podsjećamo, sindikalni zahtjev je povećanje osnovne plaće za sve razineu visini 740 kuna bruto, te osam posto povećanja dodatka na osnovnu plaću zbog posebnih uvjeta rada za pojedine kategorije radnika. Iznos bi donekle trebao kompenzirati dugogodišnje zaostajanje plaća. Naime, posljednih devet godina plaće su rasle jedan posto godišnje, te je prosječna neto plaća kvalificiranih radnika u proizvodnji, ovisno o godinama staža, između 3. 300 i 4.500 kuna. Uprava je sindikalni zahtjev odbila i za prve tri razine ponudila rast osnovne plaće za prosječno 49 eura (što ionako mora učiniti zbog usklađivanja s rastom minimalne plaće), a za slijedećih šest razina rast plaća od 11 eura bruto. Umjesto osam posto Uprava je ponudila 55 eura (oko 400 kuna) svima kao mogućnost, a stvarna će idplata ovisiti o konkretnim krierijima. Važno je napomenuti kako tih 400 kuna nisu plaća, a o plaćama se pregovara, već nagrada za rezultate rada neoporeziva do 5 000 kuna godišnje, na koju se ne plaća mirovinski doprinos, te ne utječe na buduće mirovine radnika.Hitovi: 362