USKLADIMO FREKVENCIJE

Uvedene nove mjere za svinjogojce

Kategorija: /
Autor: Sanja Pavelić
Zbog opasnosti od pojave afričke svinjske kuge koja se pojavila u susjednoj Srbiji Ministarstvo poljoprivrede donijelo je Naredbu o mjerama za sprječavanje pojave i ranog otkrivanja unosa virusa na područje Hrvatske i obvezu provođenja biosigurnosnih mjera.
Na području cijele Hrvatske naređeno je provesti kategorizaciju gospodarstva u odnosu na biosigurnost.
Mnogi se u ovim okolnostima ne snalaze i svinjogojci s velikom neizvjesnosšću i zbunjenošću dočekuju predstojeću sezonu svinjokolja – kaže Dobromir Čović, predsjednik Udruge svinjogojaca Vukovarsko srijemske županije. Naime, naredba propisuje zabranu premještanja živih svinja osim izravno u klaonicu i zabranju klanja svinja za osobnu potrošnju za sva gospodarstva koja su svrstana u kategoriju 1. On naglašava kako od 1. studenog ništa više nije moguće bez veterinarskog nadzora i dodatnog plaćanja koje pada na teret svinjogojaca. Klanje svinja za osobnu potrošnju na gospodarstvu dozvoljeno je po odobrenju ovlaštenog veterinara nakon kliničkog pregleda svinja. Posjednik je dužan to prijaviti ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji najmanje 72 sata ranije. Premještanje svinja dozvoljeno je po odobrenju ovlaštenog veterinara nakog kliničkog pregleda svinja provedenog 24 sata prije premještanja, osim ako se svinje odvoze izravno u klaonicu.
Hitovi: 405