USKLADIMO FREKVENCIJE

Sajam zimnice u Zagrebu

Kategorija: /
Autor: Sanja Pavelić
Ministarstvo poljoprivrede šestu godinu zaredom organizirao je manifestaciju pod nazivom: „6. Sajam zimnice i autohtonih proizvoda“ na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu.Zimnica na hrvatskim prostorima ima dugu tradiciju i recepti za spravljanje zimnice čuvaju se i prenose s generacije na generaciju. Cilj manifestacije je promicati hrvatske tradicionalne proizvode i očuvati običaj pripreme zimnice, te pomoći hrvatskim proizvođačima u izravnom povezivanju s potrošačima i plasmanu njihovih proizvoda na lokalno tržište. Ove godine omogućeno je sudjelovanje 100 izlagača iz svih hrvatskih županija. Među izlagačima bila je i Jasna Picek vlasnica OPG-a Mlala Vidrica iz Posavskih Podgajaca istaknuvši kako je zadovoljna nastupom na Sajmu, a poglavito činjenicom da je baš njezin OPG izabran među 100 izlagača iz cijele Hrvatske. Zanimanje kupaca bilo je vrlo veliko, jer kako ističe u ovo vrijeme pandemije COVID 19 bolesti svi žele zdravu i domaće proizvedenu hranu. Ona je ponudila kupcima svoje domaće proizvode, pekmeze, đemove, ocat, spravljene po srednjovjekovnoj recepturi. Inače, prepoznatljiva je po proizvodnji octa od kupine i lavande. Njezin ocat od kupina i lavande vrhunska je delikatesa, koja lakoćom nadmašuje 99 posto octeva u Hrvatskoj. On je ugodno, izbalansirano oštar, jako aromatičan i voćno čist.
Osim octa od kupine i lavande posjetitelji Sajma mogli su kušati i kupiti proizvode domaćih proizvođača kao što su džemovi, ukiseljeno povrće, ajvar, med, ulja, sušeno voće i povrće, začini, tradicionalni suhomesnati proizvodi i mnogi drugi, te autohtone proizvode čiji je naziv zaštićen oznakom izvornosti i oznakom zemljopisnog podrijetla u Republike Hrvatske i Europske unije.
Hitovi: 174