USKLADIMO FREKVENCIJE

Nestašica domaćih prasaca, cijena do 20 kuna za kilogram

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

Da se građani nakon afera s uvoznim mesom okreću domaćim proizvodima govori velika potražnja prasaca, koji se ovih dana teško mogu nabaviti.

Problem je u nedostatku prasaca, a kada se i nađu iznenađujuće je visoka cijena po kojoj  se prodaju. Do prije mjesec dana prasci su se  mogli kupiti  po 9 -10 kuna po kilogramu , sada im je cijena oko 17 do 18 kuna, a doseže i 20 kuna.

 

- Sve je to posljedica kaotičnog stanja i nekontroliranog uvoza svega i svačega. Imali smo na policama meso iz Nizozemske, Novog Zelenada i drugih zemalja, a domaća proizvodnja je propadala. Ljudi su se prestali baviti proizvodnjom , jer ih je gušio uvoz, te se nisu mogli boriti , niti konkurirati svojom robom i cijenama, kažu u Veterinarskoj stanici Županja.

- Do prije mjesec dana bilo je veliko pitanje hoćemo li moći prodati svinje i prasce , a sada ih nema na tržištu dovoljno. Ljudi , očito, nakon svih ovih afera više sada vjeruju domaćim proizvođačima i proizvodima. Ali nema rasplodnog materijala,odnosno krmača, tovilišta su prazna- kaže jedan uzgajivač.

Nedavno na stočnom sajmu u Babinoj Gredi nije bilo puno prasadi, a nakupci , uglavnom iz Dalmacije su u sat vremena pokupovali sve što se nudilo i napunili svoje kamione .Prasci su doslovce planuli.

- Destruktivna politika dovela je do ovakvog stanja. Domaća proizvodnja je na koljenima. Primjerice u Vrbanji imate tek 20 goveda. To je slika Slavonije danas, koja bi mogla hraniti cijelu Hrvatsku, kažu veterinari.

 

 

Hitovi: 661