USKLADIMO FREKVENCIJE

Potvrđena influenca ptica

Kategorija: /
Autor: Sanja Pavelić

U mjestu Špičkovina u blizini Zaboka jučer je potvrđen visoko patogen virus influence ptica podtipa H5N5.

Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede poduzela je mjere zatvaranja zaraženih gospodarstava kojima je pristup zabranjen . Danas će se eutanazirati sva preostala perad na zaraženim gospodarstvima, a riječ je o ukupno oko 50 kljunova. Radi mjera predostrožnosti i procjene štete, veterinari obilaze okolna gospodarstva koja se nalaze u neposrednoj blizini zaraženih gospodarstva te popisuju i uzorkovaju njihovu perad (brisevi sa žive peradi). Iz Ministarstva poljoprivrede zahvaljuju svim uzgajivačima peradi i svima onima koji perad drže za osobne potrebe na odgovornom ponašanju i pridržavanju biosigurnosnih mjera u cilju sprječavanja unosa uzročnika infekcije u domaće peradi te na poštivanju Naredbe o mjerama za sprječavanje pojave i širenja influence ptica na području Republike Hrvatske jer se pridržavanjem propisanih mjera u našoj zemlji bolest pojavila u izoliranim slučajevima. Kako je očigledno da je bolest i dalje prisutna među populacijom peradi, zahvaljujemo i lovcima na strpljenju i suradnji i svim službama koje sudjeluju u akcijama suzbijanja ove bolesti. 

Hitovi: 487