USKLADIMO FREKVENCIJE

Najbolji je pekmez od kajsija Mande Filipović

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

DRENOVCI – X. jubilarni gospodarsko-poljoprivredni sajam je posjetiteljima ponudio puno toga novog i zanimljivog. Štandovi 41 izlagača u velikoj dvorani i ispred Doma kulture u Drenovcima. Andrija Matić iz Općine Drenovci organizatora sajma je naglasio da su sadržaji brojniji i korisni za proizvođače i izlagače. Stručnjaci iz Osijeka su upoznali proizvođače rakije o manama i potrebama za proizvodnju, na stadionu je ABC Consulting d.o.o. Virovitica demonstrirao mogućnosti promjene  letjelica u poljoprivredi i šumarstvu, komunalnom i vodnom gospodarstvu na primjeni novih tehnologija u poljoprivredi koje mogu donijeti brze analize, smanjenje troškova proizvodnje, a to je više novca za svakog poljoprivrednika. Ovaj sajam je iznjedrio prvo vrednovanje proizvoda to su bili pekmezi, džem, kompoti i druge delicije od jesenskih plodova. U konkurenciji pekmeza od šlljive, kajsije, tikvica, bresaka, višnje, aronije... pobjednik je pekmez od kajsije koji je dobio najveće ocjene. To je uradak Mande-Magde Filipović iz Soljana, drugo i treće mjesto je pripalo Dajani Pekarić. „ Ove godine sam kuhala pekmez na starinski način u šerpi od 40 litara onako kako je kajsija donosila zrele plodove. Iduće godine ću to raditi u oraniji. Napravila sam 200 teglica za osobne potrebe i za prijatelje. Nisam prodala ni jednu teglicu. Možda iduće godine.“ kazala je gospođica Manda. Zadovoljan  sajmom Jakša Šestić, načelnik općine Drenovci je istaknuo: „ Već deset godina nastojimo promovirati domaće proizvode koji nastaju na OPG, u malim tvrtkama i u poduzetništvu. To je ono od čega živimo. Poduzimamo mjere kako bi se gospodarstvo u našim prostorima oživjelo i došli do većih proizvoda i otvaranja radnih mjesta i tako doprinijeti razvoju ovog prostora – Cvelferije. Ove godine otvoreni „ Inkubator“ Drenovci će doći do novih proizvoda i pomoći malim OPG da krenu proizvodnju bezbolnije.“

 

Hitovi: 469