USKLADIMO FREKVENCIJE

Održan Znanstveni kolokvij u Drenovcima „ Život i djelo fra Marka Japundžića“

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

DRENOVCI – Udruga „ Duhovno hrašće“ Drenovci, Provincija franjevaca trećeredaca glagoljaša, Institut za ekumensku teologiju i dijalog „ Juraj Križanić“ Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu uspješno su organizirali znanstveni kolokvij „ Život i djelo fra Marka Japundžića“ u dvorani Općinske narodne knjižnice Drenovci. Andrija Matić, predsjednik Udruge „ Duhovono hrašće“ zahvalio se svim sudionicima znanstvenog kolokvija iz Osijeka i Zagreba. Matić je rekao „ Udruga ima svoje povremene programe i projekt „ Naši duhovni prvaci“. Veliki i značajni je odrađen oko djela i lika Stjepana Adžića, objavljena su njegova sabrana djela. Sada vrijeme teče za našeg novog duhovnog prvaka fra. Marka Japundžić, rođenog Drenovčanin ( 1914.- 2000.) da bi glagoljicu potvrdili kao hrvatsko pismo i u Slavoniji kao pripadnost cjelokupnog glagoljaštva do pred turskog doba.“ Moderator i predavač na kolokviju prof.dr.Juro Zečević Božić, također Drenovčanin je istaknuo da je fra Marko bio vrhunski autoritet za područje hrvatskog glagoljizma. On se založio da se objave sabrana djela Japundžića. Provincijal  Provincije franjevaca trećeredaca glagoljaša mr.fra Ivo Martinović „ Zahvalan sam Duhovnom hrašću što je znanstveni skup upriličio uz 105. godišnjicu rođenja fra. Marka. Udruga je prepoznala njegovu veličinu koja ima široke dimenzije. On je bio prije svega skromni fratar i svećenik, veliki istraživač i znanstvenik koji je živio za svoju Provinciju i glagoljicu. On je najveći hrvatski glagoljaš 20. stoljeća koji je zastupao hrvatsku teoriju o postojanju hrvatske glagoljice.“ Prof. dr Milica Lukić, Filozofskog fakulteta u Osijeku govorila je o glagoljaškoj Slavoniji. Pokušala je dokazati kako je Slavonija nepravedno zapostavljena u udžbeničkim definicijama kao prostor koji se ne navodi kao glagoljaški. Ali kazala je bio je, imamo povijesne izvore koji nam sugeriraju da je prostor na kojem živimo i koji je ograničen Savom i Dravom i prije dolaska Turaka 1.526. bio glagoljaški. Simpatično je završila „ Slavonci smo i glagoljaši pravi“. Prof.dr.sc. Petar Bašić, koji je govorio o životnom putu fra Marka. Mr. Vera Erl i doc. dr Antun Japundžić istražili su podrijetlo Japundžića u njegovih Drenovaca i Hrvatskoj, fra Marko Mišković o glagoljaštvu u Provinciji franjevaca trećeredaca glagoljaša, doc.dr. Tanja Kuštović kazivala je o Japundžićevim istraživanjima hravatskoglagoljskih liturgijskih tekstova, dr. Vera Blažević Krezić o tužnoj stranici knjige o povijesti hrvatskog glagoljizma. Opravdano su bili spriječeni za dolazak na kolokvij akademik Stjepan Damjanović i Katica Branka Katalinić pa su drugi njihove uratke odradili.                                                     

  

              

                        Tekst i slike Stjepan Bogutovac

Hitovi: 198