USKLADIMO FREKVENCIJE

16. Noć muzeja u Muzeju Cvelferije Drenovci

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac


DRENOVCI -  Uz potporu Općine Drenovci i načelnika Jakše Šestić, djelatnici Muzeja Cvelferije Drenovci kustosica i ravnateljica Martina Kelava, Ivan Lučić, magistar povijesti i kustos pripravnik, dizajnerica Zrinka Kukuljica iz Vukovara i tehničar Dražen Tumir iz Bilja  su znalački osmislili i postavili izložbu „ DVANAEST BOJA CVELFERIJE“. Izložbu koja je dobila mjesto u tri sobe u obnovljenom prostoru će moći pogledati svi oni koji će uživati u izloženom u povodu 16. Noći muzeja. Prije pet godina osnovan je Muzej Cvelferije, a prije toga je izložbe organizirala Udruga žena Cvelferije uz pomoć župnika i općina. „ Povijestan i simboličan je ovaj broj 12. On je bio i za vrijeme Vojne granice kada su Drenovci bili sjedište 12. kompanije- 7. Brodske pukovnije. Od njemačkog broj cvelf je nastala lokalna izvedenica „ Cvelferija“. Na ulazu u izložbeni prostor je lik domaćina Antuna, starosjedioca, šokca iz Drenovaca koji je polazišna točka o 12 tema iz 12 boja koje se nalaze na  odjevnom predmetu špenzle koje je vezano za rađanje  Vojne granice.“ približila nam je temu izložbe. Priča Antuna, ratara i graničara ide dalje od njegovih djedova, pradjedova, šukundjedova koji su pri obradi zemlje nalazili predmete one što ih danas istražuju arheolozi. Slijedi vjerski život u Cvelferiji. U šokačkoj kuhinje je prikaz objedovanja za stolom. Tu je i umivaonik vezan za priču o Cvjetnici. Roza boja vodi u pripremu djevojke za udaju sa punim sandukom ruha. Slijedi prikaz postava izložbe u drugoj sobi radova u polju. Tu je i 12 poznatih ličnosti ovog kraja. Povijesna zbivanja u Prvom, Drugom i Domovinskom ratu. U trećoj izložbenoj sobi je brijačnica mjesto posebnog društvenog života . U posebnom ormaru je prikaz narodnih nošnji devet sela Cvelferije. Priča se završava o aktivnostima osnivanja Muzeja Cvelferije. Na kraju je gorostasni hrast raširenih grana mjesto gdje posjetitelji mogu ostaviti svoje poruke.

Tekst i slike: Stjepan Bogutovac

Hitovi: 205