USKLADIMO FREKVENCIJE

Feljton: Dnevnik iz 2017. i 2019. godine objavljen u „Hrvatskom slovu“ Korijen misli je u emocijama! (5.)

Kategorija: /


Utorak, 14. svibnja 2019.

Danas u Županji započinje 26. Festival glumca. Treba se podsjetiti na studeni 1994. godine kada je održan prvi Festival i to u Vinkovcima i Županji (opća opasnost prestala 12. 10.1995.!) jer su ostali županijski gradovi (Vukovar, Ilok) bili okupirani od srpske vojske sve do 15. 01. 1998. Otok je proglašen gradom 2006. godine i poslije toga i u njemu se događaju kazališne predstave. Festival su utemeljili Hrvatsko društvo dramskih umjetnika i Vukovarsko-srijemska županija. Zvonimir Torjanac, Vanja Drach i Himzo Nuhanović su osobe koje su puno doprinijele da ovakav projekt zaživi. Pogledao sam predstavu „Tko je ubio Zvonka Bušića“; tekst je napisao Tihomir Dujmović, scensku adaptaciju teksta Robert Kurbaša, dok su glumci Robert Kurbaša i Ana Vilenica. Tihomir Dujmović u Županji predstavlja skoro svaku napisanu knjigu pa je tako, zajedno s glumcem Vinkom Kraljevićem, gostovao 20. travnja 2018. godine. Tada smo imali prigodu i čuti nešto više o životu Zvonka Bušića, pa smo „poruke“ iz kazališnog uratka dobro „shvatili“ i rekao bih i „prihvatili“. U Županji uspješno egzistiraju čak tri kazališta (Gradsko amatersko kazalište Županja, Mrak teatar, Kazalište Županja), puno glumaca i kazališnih entuzijasta. GAK- Županja je organizator Festivala amaterskog kazališnog stvaralaštva jedanaest godina. Zasigurno se može ustvrditi da Županjci imaju prigodu, u toku jedne kazališne sezone, pogledati 20-tak predstava što je uistinu veliko duhovno bogatstvo.

 

Srijeda, 15. svibnja 2019.

Čovjek vrijedi onoliko koliko ljubi, ali i onoliko koliko se zna i diviti! Ljudski je čeznuti i tražiti! Svakodnevno razmišljam o životu, njegovom smislu, njegovim lijepim, ali i tužnim trenutcima kojih, na žalost, ima mnogo. Čistim srcem i otvorenim očima pokušavam oko sebe ljude promatrati i s njima živjeti. Definitivno sam se uvjerio da živjeti znači živjeti s drugima! Ne stidim se svojih nemira. Duše koje se uzbuđuju imaju veću mogućost postati boljim ljudima, ali i veću mogućnost samoostvarenja. Uvjeren sam da se korijen misli nalazi u emocijama, da se korijen misli nalazi u srcu, što se može iščitati i naučiti iz Knjige Sirahove. Pokušavam živjeti (pisati) prirodno slijedeći putanju zapažanja, prisjećanja i razmišljanja. Moja ljubav prema čovjeku, Božjem milosrđu, zavičaju, Domovini je velika i to ne krijem. Ljubav je vječno nadahnuće, ona je čudo naše duše. Izostankom ljubavi srce ostaje prazno, a prazno je srce najteži oblik neimaštine. Ove su mi misli, naravno „nataložene“ otprije, potekle poslije gledanja predstave „Brodolomke“, u izvedbi Kazališta Moruzgva i Ludens Teatra, a u režiji Krešimira Dolenčića. Gluma je izvrsna. S nekim se stavovima i retorikom iz predstave ne slažem, ali volim reći: bolje nekakva viđenja, nego nikakva! Nisu mi dragi ljudi bez stavova. Naravno, i ovaj se kazališni događaj zbio u sklopu već spomenutoga 26. Festivala glumca.
                                 Zvonimir Stjepanović

Hitovi: 133