USKLADIMO FREKVENCIJE

Održani 32. Pjesnički susreti „ Drenovci 2021.

Kategorija: /
Autor: S.Bogutovac

Organizatori: DHK Zagreb, DHK Ogranak slavonsko- baranjsko-srijemski, Općina Drenovci, „ Duhovno hrašće“ Drenovci i izvršni organizator Općinska narodna knjižnica Drenovci pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture RH znalački su osmislili u uvjetima koji jesu 32. Pjesničke susrete. Ponudili su i realizirali sadržaje na zadovoljstvo sudionika i publike. Pjesnici su posjetili Marijansko svetište Skrovite Gospe Šumanovačke gdje im je ravnatelj i župnika u Gunji Ivan Živić naglasio da će za par godina svetište obilježiti 650 godina postojanja. Upriličena je posjeta lokalitetu „ Čardaci na Savi“ u Račinovcima, zatim Muzeju Cvelferije u Drenovcima koji je priredio izložbu „ 35. godina Pjesničkih sujsreta“. Za pjesnike je načelnik općine Josip Nasurović imao prijem i biranim riječima istaknuo zadovoljstvo što borave u Drenovcima. Na Središnjem književnom sijelu najsvečanijem dijelu susreta nazočne u dvorani Doma kulture su pozdravili načelnik Josip Nasurović, Andrija Matić, predsjednik udruge „ Duhovno hrašće“ i Mirko Ćurić, dopredsjednik DHK koji su proglasili skup otvorenim. Svoje stihove su kazivali pjesnici: Bono Cvitkušić ( Županja), Paujla Čačić (Zagreb), Mirko Ćurić ( Đakovo), Tihomir Dunđerović ( Osijek), Božica Gašparić ( Koprivnica), Josipa Gogić ( Osijek), Davor Ivankovac ( Vukovar), Franjo Nagulov ( Vinkovci), Miro Petrović ( Mostar), Milorad Stojević ( Novi Vinodolski), Joso Živković ( Orašje), Marina Tomić ( Osijek) i Enerik Bijač ( Koprivnica). Glazbeni gosti koji su oplemenili atmosferu sijela: Martin Marijanović, brač, Domagoj Rodić , bisernica, korepetitorica Matea Matić, klavir program su pripremili: Vladimir Vladimirov, vrhunski umjetnik i Darko Čuvedić, asistent na Akademiji za umjetnost i kulturu Osijek. Tijekom sijela ravnatelj Općinske narodne knjižnice Drenovci uručio je ugovor o tiskanju prve ukoričene zbirke pjesama Boni Cvitkušiću iz Županje. O ovom činu Cvitkušić kaže: „ Prvi put sam na ovim susretima i ovo je moja prva nagrada za tiskanje knjige. Sretan sam i zadovoljan. Bio sam okrenut prozi, a poezija je došla u prvi plan.“ Priznanje „ Duhovno hrašće“ i statua uručena je hrvatskom književniku Tihomiru Dunđeroviću pjesniku iz Slavonije iz Osijeka. „ Posebno mi je drago što sam dobio priznanje, jer sam vezan za ovo plodno drenovačko tlo gdje su moje objavljene tri knjige i sve su nagrađene ovdje. Moje pjesme su vezane uz Slavoniju i sa zavičajnim motivima. Glazba za koju sam također vezan može se prepoznati u mojoj poeziji, meni je ritam bitan.“ Ovo priznanje i povelju „ Visoka žuta žita“ uručili su Mirko Ćurić, Andrija Matić i Josip Nasurović, a povelju, statuu i nagradu je primio hrvatski književnik Milorad Stojević iz Rijeke za sveukupni književni opus i trajkni doprinos hrvatskoj književnosti. On kaže: „ Sve što sam uradio i napisao je igra slučaja. Teško je bilo naći posao pa sam bio slobodnjak. U novinarstvu sam bio lektor i novinar. Slučajno sam postao sveučilišni profesor. Priznanja su došla s vremenom. Povelja Visoka žuta žita mi je posebno draga. Ovu nagradu cijenim po ljudima koji su je dobili velikani hrvatske poezije, jer imaju taj ljudski dio i to mi se dopada. Koja mi je knjiga draga to je prva Iza šćita, koja je izašla 1971. i dobila nagradu. Draga mi je jer je prva.“

Snimio: Stjepan Bogutovac

Hitovi: 134