USKLADIMO FREKVENCIJE

Pisac i sociolog Bruno Šimleša: Zdravo je brinuti se o sebi

Kategorija: /
Autor: B. G. Dabić

Gost u Babinoj Gredi jučer je bio sociolog, pisac, kolumnist Bruno Šimleša, autor knjiga popularne psihologije.U Dječjem vrtiću održao je predavanje o odgoju, a potom je upriličen susret u Općinskoj narodnoj knjižnici , kroz razgovor i promociju njegovih knjiga.

„ U Slavoniji se osjećam dobrodošao i uvijek me prekrasno dočekaju bilo gdje da dođem. Ljudi, možda što ovo nije najbogatiji dio Hrvatske to nadoknade sa silnim bogatstvom srca. Posebno me raduje što promocije prolaze uz brojna pitanja, što su ljudi otvoreni, što žele napraviti nešto za sebe, da budu bolji kao roditelji, kao osobe, i taj dio koji ponesem kući mi je posebno dragocjen”, kazao nam je o dojmovima posjeta Slavoniji Šimleša, te istaknuo kako je zdravo brinuti se o sebi.
„Voljeti sebe nije izraz narcisoidnosti i egoističnosti, nego zdravog cijenjena onoga što jesi, ljudi koji vole sebe ne misle da su vrjedniji od drugih, ali znaju da su vrijedni poštovanja, priznanja i imaju hrabrosti to tražiti. Također, imaju hrabrosti postaviti granice i zatvoriti vrata nekim odnosima kada vide da dobivaju manje od onoga što znaju da zaslužuju”, istaknuo je i dodao kako na promocijama želi poručiti i to kako trebamo imati realna očekivanja i od sebe i od drugih, da zdravo prihvatimo što (ne)možemo dobiti od drugih, te da je bezbroj i drugih tema vezanih za osobni razvoj.
Na promocijama se najčešća pitanja odnose na ljubav i partnerske odnose.
„Žene često biraju partnere ne onakve kakvi jesu, nego kako se nadaju da će postati, a to nije najbolji način. Prijatelje biramo prema tome kakvi su sada, a partnere često kakvi se nadamo da će postati. To nije dobro za naše srce,” mišljenja je Šimleša koji na pitanja kako da se bolje razumijemo, kako da prihvatimo razlike, koje razlike se isplati prihvatiti odgovara ako imamo dovoljno onoga što nas spaja i dovoljno zajedničkih vrijednosti i uvjerenja onda mirne duše možemo prihvatiti neke razlike.
O tome koliko smo kao pojedinci i društvo sretni i zadovoljni Bruno Šimleša kaže kako uvijek ima mjesta za napredak.
„ Mi smo skloni očekivati da će rješenje doći negdje drugdje i da će netko drugi riješiti naše probleme, dati nam donaciju; emocionalnu, financijsku ili neku drugu umjesto da sami stvaramo te vrijednosti. Na promocijama viđam ljude koji žele nešto zdravo napraviti za sebe. Tako da prosjek društva traži krivce oko sebe, a prosjek ljudi koji dolaze na moju promociju su oni koji ipak traže rješenja za sebe.
O teroru pozitivnog razmišljanja i sreće
Iako njegove knjige spadaju u literaturu iz područja duhovnosti i samopomoći Šimleša ne dijeli brojna uvjerenja koji dio te literature promovira, da uvijek moramo biti nasmiješeni, vedri, pozitivi.
” Trebamo biti realni prema sebi, ako smo tužni zdravo je plakati, ako smo ljuti zdravo je vikati, ako smo sretni zdravo je veseliti se, dakle zdravo je pokazati sve svoje emocije, one ugodne i one neugodne”, kaže Šimleša i dodaje da kratkoročno možemo i „izmisliti” pozitivu , a dugoročno je štetno siliti se na to i ne rješavati razloge zbog kojih netko nije pozitivan.
Uskoro će izaći iz tiska još jedna Šimlešina knjiga, a tema je zdravlje.
„Pokušavam spoznati kako naš unutarnji život doprinosi razvoju bolesti , a eventualno i ozdravljenju. Tijelo ima, čini mi se puno veću šansu za pobjedom kada je psiha na mjestu. Tako da je cijela knjiga posvećena tome kako osnažiti svoju psihu, ali i kako okolini, voljenima oko bolesne osobe objasniti kako biti najbolja moguća podrška. Jer okolina često ima dobre namjere, ali ne zna ih provesti u praksi. Dakle, kako da bolesni budu sebi najbolja moguća podrška, kako da zdravi ljudi ne obole i kako da okolina bude dobra podrška voljenima, teme su knjige ”, rekao nam je Bruno Šimleša.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hitovi: 64