USKLADIMO FREKVENCIJE

„Kruh naš svagdašnji-žetva i vršidba u prošlosti“

Kategorija: /
Autor: J.W.D.

 

 Meri Matešić, dir. glavnog ureda HTZ."Hvala vam što ste kroz stoljeća održali svoju tradiciju i običaje, hvala što nas učite i podsjećate na to i što prenosite tako krasnu tradiciju na mlade naraštaje." poručila je u Županji direktorica glavnog ureda HTZ-a Meri Matešić, obraćajući se brojnim gostima i posjetiteljima projekta "Kruh naš svagdašnji-žetva i vršidba u prošlosti", koji je jedanaestu godinu za redom organizirala TZ Grada Županja. Dodala je kako je primjer da su u Županji uspjeli da dođu i gosti iz Zagreba pravi put, da cijela Hrvatska zna što se u Županji radi, kako se raditi i kakvi se doživljaji i iskustva nude. Uz M.Matešić, čestitke na uspješnom projektu uputio je i dožupan vukovarsko-srijemski Željko Cirba, naglasivši da ovaj projekt pokazuje Europi da se kod nas ima što pokazati i prikazati.

"Imamo svoju tradiciju, svoje običaje, a u cijeloj Vukovarsko-srijemskoj županiji radi se na poboljšanju turističke ponude."istaknuo je Cirba i dodao kako svim poljoprivrednicima i gospodarstvenicima želi uspješnu žetvu i dobru cijenu pšenice. "Kruh naš svagdašnji-žetva i vršidba u prošlosti" okupio je i ove godine na Ilijinom i Rezinim stanu brojne posjetitelje, koji su uživali u nekadašnjim običajima vršidbe, koji su s radošću pratili sve poslove mobe u polju. I stari traktor, i vršalica, ali i doručak u njivi, te guščji paprikaš za žetveni ručak, sve je to zainteresirano i pratilo i kušalo mnoštvo okupljeno s različitih dijelova Hrvatske, ali i BiH i susjedne Srbije, iz Subotice. "Pozdravljam sve naše drage goste koji su nam došli vlakom Žetelac exspres iz Zagreba, pozdravljam goste iz Lukavca, iz Subotice, iz Duge Rese...I svima koji su pomogli organizaciju projekta zahvaljujemo u nadi kako će se ovaj projekt nastaviti i u budućnosti."poručio je županjski gradonačelnik i saborski zastupnik Davor Miličević, te dodao kako mu je žao što Ministarstvo poljoprivrede nije prepoznalo značaj ovakvog projekta i što ga nije poduprlo ni financijski. Uz zahvalu svima koji su pomogli organizaciju, a posebice HTZ-u, Ministarstvu turizma, te tvrtki Granolio, glavnom pokrovitelju, direktor TZ Grada Županja Mirko Bačić iznova je podsjetio kako je ovaj projekt jedini projekt takvog karaktera. "Pomogao nam je i naš Grad Županja, ali i Grad Zagreb čijem gradonačelniku također zahvaljujemo. Hvala i svim izlagačima, svima koji su srcem i dušom pokazali kako vole stare običaje i tradiciju."naglasio je Bačić. Uz zvuke Tamburaških sastava Tambura band, te Zlatni zvuci, posjetitelji projekta, naročito gosti iz Zagreba koji su doputovali vlakom, uživali su do kasnih večernjih sati, razmjenjujući sjećanja na najvažniji ratarski posao koji se nekada radio danima...uz mobu, uz puno truda i druženja...Baš onako kako i prikazuje projekt "Kruh naš svagdašnji-žetva i vršidba u prošlosti"....

Z.Knežević

KRUH NAŠ SVAGDAŠNJI - ŽETENE SVEČANOSTI 2013

Hitovi: 2232