USKLADIMO FREKVENCIJE

Izvannastavne aktivnosti ili kako ne ubiti kreativnost

Kategorija: /
U kojem bi to svijetu, stvarnom, virtualnom, savršenom, izopačenom, paralelnom, Nikša bio kralj Klaudije, kralj Tezej, klasicistički vitez, student Nikša, učenik I., učenik II., Leone
Glembay? Bi li se Ante mogao zamisliti kao kraljević Hamlet, kao Hipolit, kao klasicistički grof, student Ante ili Ignjat Glembaj???? A Klara??? U kojim se snovima ona vidjela kao
Shakespeare, kao Enona, Mirandolina, studentica Klara, kao barunica Castelli????? Kolikogod maštovita, teško da bi se Dina vidjela kao Giga, Penelopa, Charlotta i smiješila se svom liku iz TV Koktela Osječke televizije, paradirala u Dobrom jutru HRT-a, a o Vinkovačkoj televiziji i Tko zna zna i Dnevnom divanu da i ne govorimo? A Josip – Marko Barić, Homer Sillberbrandt??? Bi li se Jasmin i Luka još jučer mogli zamisliti kao ozbiljni debatni dvojac koji se verbalno nadmeće s iskusnim i zloglasnim Bušmanima? Kako bi Luka smogao smjelosti sići među publiku i tumačiti vrijednosti Domovinskog rata ili bi li Hrvoje mogao i pojmiti da će mu već u 3. razredu biti povjerena odgovornost za cjelokupnu tehničku potporu...Mora da je Nino baš sebe vidio kao koordinatora voditeljskog tima…Je li Oršolić na početku gimnazijskog školovanja čuo sebe kako tristotinjak ljudi pozdravlja s Dobro jutro, džezeri…
 
XXX
 
Neobuzdano i neobično, raspojasano i divlje uživam u trenutcima u kojima me poučavaju, prosvjetljuju, osvješćuju, dociraju, savjetuju, pružaju ,,još jednu priliku“ osobe jalovoga
znanja, uske pameti, klišejizirane misli, duha u negvama mediokritetstva, banalnoga značaja komformiranoga u sigurnu zonu konvencija i sindroma čopora, bez osobnosti, karizme,
hrabrosti, sumnjivih ljudskih i profesionalnih kompetencija….
 
XXX
 
O, divne li godine!!! Koliko ljepote, učenja, glume, pjesme, plesa, istraživanja, govora, debata…Odakle krenuti….Fatalnog mjeseca, studenog 2017. raskriliše mi se raznorodne
dimenzije i staze kojima pršte izvannastavne aktivnosti i… utemeljih MM grupu DeMode. Podastrijet ću faktografiju: I.,,Lektira je svemu kriva“, prva tematska večer održana 15. veljače 2018. g. održana u amfiteatru Gimnazije (kulminacija programa scenska uprizorba ,,Fedra“, nadahnuta dramom J. Racinea); II. ,,Računajte na nas“, druga tematska večer održana 15. lipnja 2018. u dvorani kina Kristal u Županji ( središnja točka programa scenska uprizorba Gostioničarka Mirandolina Carla
Goldonija); III. ,,Ema, to nisam ja“, treća tematska večer održana 2. prosinca 2018. u dvorani kina Mladost u Županji ( ova večer je predstavila 2 scenske uprizorbe:,,Bez trećega“, nadahnute istoimenim dramom M. Begovića i Emma, to nisam ja, po motivima romana G. Flauberta)
 
IV. ,,Šesti prst“, četvrta tematska večer održana 2. lipnja 2019. g. u dvorani kina Mladost (ova večer je predstavila 2 scenske uprizorbe:,,Ubile smo Homera“ po motivima iz antičke
mitologije i književnosti i ,,Nisam kriv“) V. ,,Pun kufer Krleže, peta tematska večer koja će se održati  22. prosinca   u dvorani kina Mladost (dijelovi 2. i 3. čina Gospode Glembajevih i scenarij Pun kufer Krleže) Osim scenskih uprizorbi, tematske su večeri bile obogaćene krasnoslovima, govorima i glazbenim točkama.Kako DeMode artikulira svoj program, tako se javlja i sve veći broj učenika koji žele pomaknuti svoje granice, istražiti svoje sposobnosti, otkriti svoje talente, razviti svoje darove. Ovu jesen konstituirana je debatna grupa Pathos koja je svoje retoričke vještine pokazala na Newbu, debatnom turniru u Zagrebu, gdje su prepoznati kao vrsni komunikatori i obrazovani mladi ljudi….Sudjelovali smo i na natjecanjima iz hrvatskog jezika na školskoj i županijskoj razini, polučili nagrade Europskog doma u Slavonskom Brodu (Moja Europa) i Europskog doma u Zagrebu (Europa u školi), natjecali se na smotri Lidrano, itd.
Iznošenjem fakata želim dokumentirati plodove kontinuiranog rada izvannastavne aktivnosti DeMode u samo dvjema godinama. Čitajući podatke, ni samoj mi nije jasno kako smo sve to
uspjeli. Jedna profesorica, četrdesetak učenika, u slobodno vrijeme, bez ocjena za učenike, bez financijske naknade za nastavnicu…. I kako me, onda, netko može uvjeravati da danas ne postoji ljubav, prijateljstvo, respekt, sebedarje, motivacija, discipliniranost, odgovornost, intelektualna i umjetnička znatiželja, osviještenost glede istinskih životnih vrednota…..
XXX
 
Noć sja i luduje kristalnim obrisima srebra trgom mirišljivim, raspjevanim, toplim od tijela rasklizanih u ognjici leda, ožeđalih sred paučinaste magle cimeta i klinčića, gladnih okusa
rumenoga zelja i domaće kobasice….Radujem se Božiću. I punom kuferu Krleže.

Autor:  prof.Dubravka Bilić, voditeljica MM grupe DeMode Gimnazije Županja 
Hitovi: 443