USKLADIMO FREKVENCIJE

Zastupaju li vijećnici interese građana?

Kategorija: /
Autor: Z.Knežević

Ovotjedna sjednica Gradskog vijeća Županje trajala je, uključujući stanku nakon Aktualnog sata, skoro punih 5 sati. Ništa čudno, rekli bi mnogi, jer pred gradskim su se vijećnicima u trenutku početka svojevrsnih godišnjih odmora našle čak 22 točke dnevnog reda. Iako se činilo kako će gradski vijećnici u razmatranjima izvješća gradskih tvrtki Komunalac, Čistoća Županja, Hrvatski radio Županja, Stanobiro, te izvješćima za 2018. godinu Gradske knjižnice Županja, Zavičajnog muzeja "Stjepan Gruber", Gradskog društva Crvenog križa Županja ili pak Dobrovoljnog vatrogasnog društva Županja imati potrebu za dodatnim pitanjima ili pojašnjenjima, to se nije ni ovaj puta dogodilo. Doduše, bilo je tek sporadičnih pitanja, čak štoviše i iz vijećničkih klupa a ne za govornicom. Kada je riječ o ovoj sjednici dogodio se i zanimljiv presedan: izvješće Zavičajnog muzeja "Stjepan Gruber" nije imao tko prezentirati, jer se ravnateljica muzeja zbog drugih obveza ispričala, pa je na preporuku potpredsjednika vijeća Ante Juke za izvješće ipak glasovano, iako ga nitko nije predstavio. Prateći sjednice Gradskog vijeća Županje teško je prisjetiti se ovakve ili slične situacije u posljednjih 15-tak godina. No, zato je Aktualni sat sjednice uzburkao vijećničke klupe, ali sudeći prema pitanjima upućenima gradonačelniku Županje u većini slučajeva zbog, slobodno se može reći, sasvim privatnih i osobnih pitanja. Kako se i kada prazne kontejneri pitanje je na koje svaki vlasnik obiteljske kuće koji redovito jednom tjedno izvlači kantu za miješani komunalni otpad itekako zna; a ovakav slikoviti prikaz jednog od pitanja postavljenih na vijeću potaknuo je i komentare građana koji se pitaju kako to gradski vijećnici zastupaju interese upravo građana koji su im dali povjerenje. No, na stranu odvoz smeća; bilo je i pitanja od općeg interesa kojima je, zaključili bismo, itekako važna kvaliteta života građana Županje, a napose društvena i urbana nadogradnja. Jedno od njih postavio je nezavisni vijećnik Ivica Šarić koji je iznio prijedlog prema kojem bi se uredio prostor uz Osnovnu školu "Ivana Kozarca" i dječji vrtić, te se osvrnuo kroz drugo pitanje na Sladoranu i otpuštanje radnika što će, zaključio je, imati posljedice na gradski proračun. Opširno mu je odgovorio gradonačelnik Miličević koji je odgovorio i vijećnici SDP-a Mandi Kopić koja je upozorila na probleme na koje nailaze građani jer niti jedna ljekarna nema dežurno radno vrijeme, te se osvrnula na dječja igrališta i potrebu postavljanja klupa za sjedenje. U odgovoru je gradonačelnik Miličević naglasio kako treba riješiti problem i predložio da se do sljedeće sjednice vijeća analizira situacija s dežurstvima. Osvrnuo se i na izgradnju dječjih igrališta i najavio da se radi na postavljanju igrališta za djecu s posebnim potrebama.

Vijećnika HSS-a Marka Maroševca zanimali su Županjski virovi, ali i radno vrijeme pojedinih bankarskih institucija u Županji. I vijećniku Maroševcu odgovorio je gradonačelnik Miličević koji je, što se tiče pomora ribe na Virovima predložio da se svim nadležnim službama upute pitanja ispred Gradskog vijeća Županje.

Hitovi: 484